>

16 Ekim 2015

Çocuklara Diş Fırçalama Alışkanlığı Nasıl Kazandırlır?

Anne olacağını ilk öğrendiğin andan itibaren, bebeğini koruma iç güdüsü hemen kendini göstermeye başlıyor. Her baktığın yerde bebek ve çocuk görüyorsun. Zaman ilerledikçe heyacan sarıyor, meraklanıyor, neler yapacağını  ve yapman gerektiğini düşünmeye başlıyorsun.

Dünyaya merhaba der demez de bebekli ve sonrasında çocuklu yıllar...

Gerek bebek ve çocuk bakımıyla ilgili kitaplar, gerekse görsel ya da yazılı medyada bilimsel yayınları takip ediyor ve sana uyan kısımları bebeğinde, çocuğunda uygulamak istiyorsun.
 
Nasıl beslerim?

Uyku düzeni nasıl olur?

Hangi ayda nasıl gelişirler?


....derken bir de bakıyorsun ki diş fırçalama yaşına gelmiş bir çocuğa sahipsiniz. Benim aklımda kaldığı kadarıyla uzmanlar, bebeklerin dişleri ilk çıkmaya başladığı andan itibaren anne babaların temizlemeye başlamasını (Diş macunu ve fırçasız :) ) öneriyor. Tabi bu her zaman mümkün olmuyor.
 
Benim kendi izlenimlerinden öğrendiğim şu:

Yaklaşık 2 ya da 3 yaşına gelen çocuğunuzun yanında, dişlerinizi fırçalamanız. Bilirsiniz, çocukların en iyi yaptıkları şeylerden biri  taklit etmektir. İzliyor, izliyor, izliyor ve bir süre sonra kullanmak üzere kaydediyor.... Ve  bir süre sonra kendisi de diş fırçalama eylemine katılmak istiyor.

İşte burada ilk yapmanız gereken şeyler; 
  1. Yaş grubuna uygun yumuşak bir diş fırçası
  2. Bir de güvendiğiniz markadan çocuklar için özel bir diş macunu almak.
İlk başlarda anne ve babalar için çok  kolay olmasa da her şey onlar için... Sizce de değmez mi?

Ağız ve diş sağlığı çok önemli. Bunu küçük yaşda alışkanlık haline getirmek daha da önemli. En azından başlangıçta haftada 2 ya da 3 kez, akşam yemekten sonra 1 kez fırçalamanızı öneririm. Zaman içerisinde alışkanlık kazanan çocuk, yaşının da ilerlemesiyle belli rutinde kendi işini kendisi yapıyor olacaktır.

Emin olun birlikte diş fırçalamak zamanla eğlenceli hale gelecek... :) Tecrübeyle sabit!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder